Trycholog – kto to jest, czym się zajmuje?

Trycholog nazywany jest potocznie lekarzem od włosów, lecz nazwa ta używana jest błędnie, ponieważ trycholog nie jest lekarzem. Trycholog zajmuje się jednak schorzeniami związanymi z włosami i skórą głowy, jest w stanie je poprawnie zdiagnozować i zalecić odpowiednie dalsze kroki. W czym dokładnie specjalizuje się trycholog? Kiedy należy się do niego wybrać?

Kto to jest trycholog? Czym się zajmuje?

Trycholog to specjalista zajmujący się skórą głowy i włosami. Potrafi analizować stan skóry głowy i włosów i diagnozować konkretne schorzenia z nimi związane, a następnie zalecić odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Czy trycholog to lekarz? Trycholog nazywany jest czasem lekarzem od włosów, w rzeczywistości jednak nim nie jest. Nie ma na polskich studiach medycznych specjalizacji „Trychologia”, a więc nie można w tym obszarze zdobyć wykształcenia medycznego. Aby zostać trychologiem wystarczy, że ukończymy odpowiednie szkolenia z obszaru trychologii lub skończymty studia kosmetologiczne z odpowiednią specjalizacją oraz studia podyplomowe z tej dziedziny.

Trycholog wykonuje różnego rodzaju badania diagnostyczne, mające na celu ocenę stanu skóry głowy, włosów oraz cebulek. Potrafi on również interpretować wyniki badań hormonalnych. Czasem trycholog zajmuje się też wykonaniem prostych zabiegów takich jak oczyszczanie skóry, laseroterapia, mezoterapia czy pobudzanie krążenia. W przeciwieństwie do dermatologa czy endokrynologa, nie stosuje on jednak leczenia farmakologicznego.

Dolegliwości, którymi zajmuje się lekarz trycholog to między innymi:

  • łupież,
  • wypadanie włosów,
  • przetłuszczające się włosy,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • łuszczyca.

Trychologia to dziedzina, która w Polsce dopiero się rozwija, stąd stosunkowo mała ilość specjalistów trychologów. Prekursorem trychologii w Polsce jest profesor Wojciech Kostecki.

Kiedy wybrać się do trychologa?

Do trychologa warto umówić się, gdy zauważymy różnego rodzaju zmiany skórne na głowie np. płatki łupieżu, skupiska krostek, zaczerwienienie skóry głowy, oleista substancja po podrapaniu się czy spostrzeżemy zwiększoną częstotliwość wypadania naszych włosów lub ich nadmierne przetłuszczanie. Naszą uwagę powinna również zwrócić swędząca skóra głowy czy uczucie jej ściągnięcia. W takim wypadku również powinniśmy udać się do trychologa.

Wizyta u trychologa w większości przypadków jest odpłatna i waha się w okolicach 90-150 zł ( w zależności od miasta). Zazwyczaj wystarczy jedna wizyta, aby zdiagnozować dany problem ze skórą głowy lub włosami i dobrać odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Trycholog często współpracuje z dietetykiem i kosmetologiem, niekiedy również z endokrynologiem i psychologiem lub psychiatrą. To pozwala na kompleksowe podejście do pacjenta i zastosowanie odpowiednich działań w przypadku danego schorzenia.

Przed wyborem trychologa w naszym mieście, warto zapoznać się z opiniami w Internecie lub wypytać swoich znajomych. Dobrze, jeśli specjalista, do którego się udamy będzie sprawdzony i zaufany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *