Katar u niemowlaka – objawy, postępowanie

Katar u niemowlaka jest często spotykaną przypadłością, która dotyka wiele małych dzieci. To dlatego, że noworodki oddychają tylko przez nosek, a ich kanały nosowe są w tym wieku bardzo wąskie. To sprawia, że zwyczajny katar, zaczyna stanowić spory problem. Szczególnie, że nawet mały obrzęk błony śluzowej nosa powoduje jego niedrożność, co może prowadzić do chorób takich jak zapalenie zatok czy uszu.

Katar u niemowlaka – przyczyny i objawy

Katar u niemowlaka bierze się najczęściej z powodu zanieczyszczonego powietrza lub infekcji wirusowej, rzadszą przyczyną kataru u noworodka zaś są alergeny. Podczas kataru dziecko jest rozdrażnione, często płacze i ma problemy ze snem – to dlatego, że w jego nosku pojawia się gęsta wydzielina, a dziecko nie jest w stanie sobie z nią samo poradzić – nie może samodzielnie wydmuchać nosa czy odkaszleć zalegającej wydzieliny.

Zatkany nos u niemowlaka utrudnia mu oddychanie i przeszkadza w normalnemu funkcjonowaniu. Gdy zauważymy, że nasze dziecko jest niespokojne, ma problemy ze snem i odmawia ssania piersi, a w dalszym czasie zaobserwujemy gęstą, cieknącą z nosa wydzielinę, to dla nas sygnał alarmowy.

Kataru u niemowlaka nie należy bagatelizować. Nieleczony może prowadzić do poważnych chorób np. zapalenia zatok, oskrzeli, ucha czy nawet płuc! Dlatego tak ważna jest szybka reakcja.

Co na katar u niemowlaka?

Na samym początku można spróbować walczyć z katarem u maluszka, stosując domowe sposoby. Przede wszystkim zadbajmy o odpowiednie powietrze w pokoju – jego temperatura nie powinna przekraczać 21 stopni Celsjusza. Zadbajmy również o odpowiednie nawilżenie powietrza – możemy zaopatrzyć się w specjalny nawilżacz lub rozwiesić na kaloryferach zwilżone ręczniki. Odpowiednio wilgotne powietrze będzie zapobiegało wysuszeniu błony śluzowej nosa u niemowlaka. Pamiętajmy też o wietrzeniu pomieszczeń.

Podczas snu dziecka, zadbajmy o to, by jego główka, znajdowała się wyżej niż jego klatka piersiowa. Dzięki takiemu ułożeniu nadmiar wydzieliny z noska będzie spływał, nie zatykając dróg oddechowych. Gdy niemowlę nie śpi, kładźmy je na brzuszku – wydzielina powinna wypływać wtedy z nosa samoistnie.

Nosek niemowlaka możemy oczyszczać za pomocą roztworu soli fizjologicznej w kroplach albo za pomocą wody morskiej w spreju. Możemy także oczyszczać nosek za pomocą tzw. aspiratora. Pomocne mogą okazać się także inhalacje, które dzięki zmniejszaniu obrzęku śluzówki nosa, ułatwiają odpływanie zalegającej wydzieliny. Najlepsze będą inhalacje z wykorzystaniem soli fizjologicznej – wystarczy, że do inhalatora wlejemy 2,5-3 ml płynu, a po jego uruchomieniu zbliżymy maskę do twarzy dziecka. Takie inhalacje odpowiednio nawilżą drogi oddechowe naszego niemowlaka.

Jeżeli katar u niemowlaka trwa dłużej niż siedem dni, konieczna będzie wizyta u lekarza pediatry. Tym bardziej, jeżeli zauważymy towarzyszące katarowi, niepokojące objawy takie jak chociażby gorączka. Lekarz oceni stan naszego dziecka i zaleci podjęcie odpowiedniego leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *