Jak znaleźć pomysł na biznes?

Wiele osób pragnących porzucić pracę na etacie i stać się swoim własnym szefem, poszukuje odpowiedniego pomysłu na biznes. Znalezienie go nie jest wcale takie trudne jakby się mogło wydawać. Wystarczy, że odpowiemy sobie na pytanie co lubimy robić, w czym jesteśmy dobrzy i co mogłoby nam przynosić zarówno dochody jak i radość z pracy. Dobrze obmyślony biznes, w który będziemy wkładać całe serce, ma szansę na rozwój, a w dalszej kolejności – na sukces!

Dobry pomysł na biznes – jak go znaleźć?

Może to zabrzmi dziwnie, ale nie stawiaj pieniędzy na pierwszym miejscu. Tak, wiemy – one we własnym biznesie są bardzo ważne. Jednak na samym początku po prostu pomyśl o tym co Twój biznes może dać innym, na jakie potrzeby ludzkie może odpowiadać. Usługi i produkty, na które nie ma wśród ludzi popytu, będą po prostu bezużyteczne i na pewno nie sprawią, że Twój biznes osiągnie sukces, na którym Ci zależy.

Odśwież sprawdzone rozwiązania

Wcale nie musisz poszukiwać na siłę nowych, innowacyjnych rozwiązań. Nie musisz wymyślać produktu, którego jeszcze nie ma. Możesz skorzystać z już istniejących rozwiązań i po prostu je ulepszyć, usprawnić. Znajdź coś, co ma potencjał, ale na chwilę obecną dostęp do tego jest utrudniony bądź sprawia innym problemy. Następnie – rozwiąż te problemy! Może wystarczy znaleźć sposób jak dostarczać daną usługę szybciej albo produkt taniej?

Odpowiadaj na potrzeby innych

Przy poszukiwaniu pomysłu na biznes bardzo ważne jest badanie rynku. Zobacz czego ludziom brakuje, wsłuchaj się w ich potrzeby. Zapytaj na forum lub w grupie na Facebooku, czy jest coś, co szczególnie mogłoby ułatwić innym życie, czy istnieje jakaś usługa lub produkt, który może usprawnić ich pracę.

Myślisz, że coś jest zbyt proste i wiele ludzi to potrafi? Proste obrabianie grafiki czy pisanie tekstów reklamowych nie jest bardzo skomplikowane, a mimo to, istnieje na te usługi spore zapotrzebowanie. Wynika to z faktu, że wiele przedsiębiorców decyduje się na oddelegowanie pewnych zadań w ręce innych firm, ponieważ po prostu szkoda im na nie czasu – chcą w pełni skupić się stricte na swoim biznesie. Zobacz na jakie usługi jest popyt i działaj!

Połącz pracę z pasją

A może masz ciekawą pasję, którą można przeobrazić we własny biznes? Taki biznes powinien obronić się sam. Jeżeli znajdziesz swoją niszę i będziesz dobry w swoim fachu, inni na pewno to docenią! A wtedy klienci z poleceń zaczną napływać sami!

Szukaj pomysłów na biznes za granicą

Zrób research i zobacz co sprawdza się w innych krajach na Twoim kontynencie lub nawet po za nim, a nie jest jeszcze popularne w Polsce.  Możesz wykorzystać do tego popularne portale internetowe jak np. Pinterest, Quora czy Reddit. Poczytaj również zagraniczne blogi biznesowe. Mało? Wybierz się w podróż do egzotycznej krainy i zainspiruj się. Sprawdź popularne rozwiązania w odległych krajach i zaadaptuj je do naszych, polskich warunków.

Pamiętaj, że pomysł na biznes to tylko początek, najbardziej liczy się jego wykonanie i dalszy rozwój. Nie czekaj, bierz kartkę, długopis i do dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *