Czym zajmuje się dermatolog? Kiedy należy się do niego udać?

Niepokojące zmiany skórne, mogą stanowić dla nas sygnał alarmowy – skóra narażona jest na oddziaływanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych, co sprzyja rozwojowi stanów zapalnych i różnych chorób. Zmiany na skórze mogą też wskazywać na niektóre choroby wewnętrzne. Dermatolog to specjalista, diagnozujący problemy i schorzenia związane ze skórą oraz wdrażający odpowiednie leczenie. Kiedy powinniśmy zdecydować się na wizytę u dermatologa? W czym dokładnie może on nam pomóc?

Kim jest dermatolog? Czym się zajmuje?

Dermatologia dzieli się na dwie specjalności – dermatologię kliniczną i dermatologię doświadczalną. W przypadku tej pierwszej, dermatolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń skóry. Druga zaś – dermatologia doświadczalna, to dziedzina w której dermatolog bada skórę, jej strukturę i pełnione przez nią funkcje.

Możemy wyróżnić również powiązane z dermatologią specjalizacje, wykorzystujące małoinwazyjne zabiegi kosmetyczne w celu poprawienia wyglądu i odmłodzenia skóry takie jak kosmetologia czy medycyna estetyczna. Istnieją też inne specjalizacje: dermatologia alergologiczna, łącząca alergologię z dermatologią; psychodermatologia, łącząca dermatologię z psychologią oraz wenerologia, skupiająca się na leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową.

Kiedy należy udać się do dermatologa?

Dermatolog zajmuje się leczeniem takich schorzeń jak np. bielactwo, wszawice, łuszczyca, świerzb, łupież, egzema, pieprzyki, trądzik, rumień, opryszczki, nadmierna potliwość, AZS, kurzajki, rozstępy, nowotwory skóry, grzybice skóry i paznokci i inne.

Leczenie jest dobierane przez dermatologa do rodzaju zdiagnozowanej choroby – może być to zarówno leczenie farmakologiczne np. antybiotykami, jak i leczenie zabiegowe np. z użyciem lasera. Dermatolog może nam także wystawić skierowanie na usunięcie znamion, które mogą przeobrazić się na przykład w czerniaki – nowotwory złośliwe.

Jeżeli zauważymy różnego rodzaju zmiany skórne lub mamy inny problem – na przykład z nadmierną potliwością, to dobry powód by umówić się na wizytę u dermatologa.

Przebieg wizyty u dermatologa

Podczas pierwszej wizyty, dermatolog zacznie od wywiadu lekarskiego, a następnie obejrzy zmiany skórne gołym okiem. Następnie, dermatolog powinien przeprowadzić badanie tzw. dermatoskopem lub wideodermatoskopem. To urządzenia, służące dokładniejszemu, bardziej szczegółowemu obejrzeniu wybranego kawałka skóry. W niektórych przypadkach, lekarz dermatolog może także zlecić wykonanie dodatkowych badań takich jak testy alergiczne, wymaz ze skóry, badania krwi czy biopsja.

Po wykonaniu odpowiednich badań, dermatolog dokona diagnozy i zleci odpowiednie leczenie. W przypadku niektórych schorzeń, konieczne mogą się okazać regularne kontrole u dermatologa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *